Kontakta Marieborgs Folkhögskola

Huvudkontor

Marieborgs Herrgård
Box 724, 601 16 Norrköping

E-post: info@marieborg.org
Telefon: 011-21 96 00

Hitta till oss

Klicka på punkterna i kartbilden för att läsa mer om våra lokaler!

Herrgården exteriör

Herrgården

Herrgården ligger naturskönt på ett behagligt pendlingsavstånd strax norr om Norrköping. Här finns både allmänna och särskilda kurser och dessutom ligger skolans internat på skolområdet.

Kurser

Adress
Marieborgsvägen 15,
602 23 Norrköping
Vägbeskrivning

Fröbel exteriör

Fröbel

Fröbel ligger centralt i Norrköping på den vackra Södra Promenaden. Här är det främst allmänna kurser på grund- och gymnasienivå men också en del kurser i svenska som andraspråk.

Kurser

Adress
Södra Promenaden 81,
602 34 Norrköping
Vägbeskrivning

Marieborg Textil

Lennings textilutbildning på Marieborgs folkhögskola har egna lokaler på Stohagsgatan i Norrköpings sydöstra hörn. Kurserna med det textila industriarvet är inrymt i fina verkstadslokaler.

Kurser

Adress
Stohagsgatan 6b,
602 34 Norrköping
Vägbeskrivning

Hageby entré

Hageby/Mirum

Hageby ligger mitt i Galleria Mirum och är granne med butiker, kaféer och restauranger. Kurserna på enheten är inriktade på svenska som andraspråk.

Kurser

Adress
Timmermansgatan 54,
603 59 Norrköping
Vägbeskrivning

Kontaktpersoner

Roger Källs

Verksamhetschef
011-21 96 16
roger.kalls@marieborg.org

Lisa Flogell

Rektor för Marieborgs folkhögskola
011-21 96 84, 0703-28 56 85
lisa.flogell@marieborg.org

Ulf Olsson

Verksamhetsledare för Herrgården
076-130 15 74
ulf.olsson@marieborg.org

Martina Bracht

Verksamhetsledare för Hageby
076-8998951
martina.bracht@marieborg.org

Björn Aldén

Verksamhetsledare för Fröbel
070-508 47 23
bjorn.alden@marieborg.org

Kerstin Olofsson

Kurator
070-555 00 18
kerstin.olofsson@marieborg.org

Bo Zelei

Studie- yrkesvägledare
070 - 646 38 73
bo.zelei@marieborg.org

Medarbetare

Jessica Amorsken

Lärare
jessica.amorsken@marieborg.org

Jenny Andersson

Lärare
jenny.andersson@marieborg.org

Åsa Andersson

Lärare
asa.andersson@marieborg.org

Tina Baroutsi

Lärare
tina.baroutsi@marieborg.org

Henric Bellinger

Lärare
henric.bellinger@marieborg.org

Kennet Bertling

Lärare
kennet.bertling@marieborg.org

Eva-Karin Björkholm

Handledare
eva-karin.bjorkholm@marieborg.org

Anna Edin

Lärare
anna.edin@marieborg.org

Kristina Fredriksson

Lärare
kristina.fredriksson@marieborg.org

Marieborg Fröbel

Enhet
frobel@marieborg.org

Eva Gartinger

Lärare
eva.gartinger@marieborg.org

Abed Gharib

Lärare
abed.gharib@marieborg.org

Annika Glimrén

Lärare
annika.glimren@marieborg.org

Anders Grentzelius

Lärare
anders.grentzelius@marieborg.org

Kajsa Haavikko Leksell

Lärare
kajsa.haavikko.leksell@marieborg.org

Tanja Hedman

Lärare
tanja.hedman@marieborg.org

Christian Holm

Lärare
christian.holm@marieborg.org

Åsa Husén

Lärare
asa.husen@marieborg.org

Susanne Ivarsson

Lärare
susanne.ivarsson@marieborg.org

Per Johansson

Lärare
per.johansson@marieborg.org

Per Kolsgård

Lärare
per.kolsgard@marieborg.org

Susanne Koskell

Lärare
susanne.koskell@marieborg.org

Anneli Kuylenstierna

Lärare
anneli.kuylenstierna@marieborg.org

Louise Malmström

Lärare
louise.malmstrom@marieborg.org

Naim Massi

Lärare
naim.massi@marieborg.org

Lisa Nissen

Lärare
lisa.nissen@marieborg.org

Axel Nyström

Lärare
axel.nystrom@marieborg.org

Helena Olofsson

Lärare
helena.olofsson@marieborg.org

Carl-Henrik Olsson

Handledare
ch@marieborg.org

Micael Ottosson

Lärare
micael.ottosson@marieborg.org

Magnus Palm

Lärare
magnus.palm@marieborg.org

Kerstin Petersson

Lärare
kerstin.petersson@marieborg.org

Karin Pettersson

Lärare
karin.pettersson@marieborg.org

Hadisa Polimac

Lärare
hadisa.polimac@marieborg.org

Ingrid Rauge

Lärare
ingrid.rauge@marieborg.org

Anita Runesdotter

Lärare
anita.runesdotter@marieborg.org

Lena Saleemsjö

Lärare
lena.saleemsjo@marieborg.org

Jennie Sävenberg

Lärare
jennie.savenberg@marieborg.org

Anna Schönbeck

Lärare
anna.schonbeck@marieborg.org

Andreas Scoufias

Lärare
andreas.scoufias@marieborg.org

Frida Söderblom

Lärare
frida.soderblom@marieborg.org

Michelle Ström

Lärare
michelle.strom@marieborg.org

Lena Swanberg

Lärare
lena.swanberg@marieborg.org

Gudrun Wikström

Handledare
gudrun.wikstrom@marieborg.org

Bitte Zakrisson

Lärare
bitte.zakrisson@marieborg.org

Bo Zelei

Lärare
bo.zelei@marieborg.org